Elektrikli araç sayısı yüzde 66 arttı

Son zamanlarda elektrikli araç sayısında artış hızla devam ediyor. Elektrikli otomobil satışlarının ortalama 2 milyon artması durumunda, dünyadaki elektrikli araç satışının 2025 yılına kadar yıllık 10 milyon, 2040 yılına kadar yıllık 30 milyona ulaşması beklenmektedir.

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) tarafından yayınlanan 2019 Dünya Enerji Görünümü Raporu  verilerine göre, sadece 2018 yılında 2 milyondan fazla elektrikli araç satışı yapıldı. Dünyada elektrikli araç satış rakamlarının yükselmesinde ülkelerin izlediği çevreci politikalar, vergi indirimleri, üretimdeki maliyetlerin düşmeye başlaması etkili oldu. Enerji verimliliğini artırdığı için son yıllarda elektrikli araç kullanmaya yönelimde bir artış gözlendi.

Yıllık elektrikli araç satışının ortalama 2 milyon artması durumunda, dünyadaki elektrikli taşıt satışının 2025 yılına kadar yıllık 10 milyona ulaşması bekleniyor. 2040 yılına kadar ise yıllık 30 milyona ulaşması bekleniyor. Veriler, 2018 yılında dünyada elektrikli taşıt sayısının bir önceki yıla göre yüzde 66 oranındaki bir artışla 5 milyon seviyesinde gerçekleştiğini gösteriyor.

Elektrikli araç sayısının artışında batarya maliyetlerindeki düşüşün etkisine işaret edilirken, batarya teknolojisi 2020 ortalarına kadar gelişmesi ve maliyetlerin kilovatsaat başına 100 doların altına düşmesi bekleniyor. Bu miktar 5 yıl önce kilovatsaat başına 650 dolar seviyelerinde idi. Ayrıca, gelişmekte olan ülkelerde elektrikli araçlara yönelik talebin artmasına rağmen, elektrikli şarj istasyonlarının yetersizliği konusunda endişeler bulunuyor.